مقالات --» موتورهای خطی و یونیورسال

موتورهای خطی
 موتور خطی، نوعی موتور الکتریکی می باشد که از حالت دوار در آمده است و به جای نیروی گردشی، نیرویی خطی تولید می کند. این نیروی خطی با ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی سیار در طول موتور به وجود می آید. در شکل 1می توانید یک موتور خطی را در یک قطار  سریع السیر مَگلِو مشاهده کنید. نام مَگلِو از هم آمیزی دو واژه انگلیسی Magnetic (مغناطیسی) و Levitation (شناوری) به دست آمده است.

nemonei az ghatarhaye sario alseyr.gif              nemonei az ghatarhaye sario alseyr 1.gif

شکل 1: نمونه ای از قطارهای سریع السیر مگلو


 مَگلِوها می توانند به سرعتهای قابل مقایسه به هواپیمای جت ( 580Km/hr تا 500) دست یابند. در این گونه قطارها، هیچ اصطکاکی بین ریل و قطار وجود ندارد و در اصل قطار روی شناور است.
 
 
 
 موتور یونیورسال
 موتور یونیورسال، یکی دیگر از انواع موتورهایDC است. همان طور که از نامش پیداست، این موتور هم با جریان DC و هم با جریان AC کار می کند.
 با این موتورها می توان تغذیه AC را روی موتورهای دارنده مشخصه های نوعی موتورهای DC به کار برد؛ به ویژه اینکه این موتورها از گشتاور راه اندازی بسیار بالا و ابعاد نسبتاً کم و سرعتهای بالایی برخوردارند. موارد ذکر شده از جمله مزایای این موتورها به شمار می روند. نکات منفی این موتورها، دشوار بودن تعمیر ونگهداری و پایین بودن قابلیت اطمینان آنها به علت وجود کُموتاتور می باشند. با در نظر گرفتن این نکات، موتورهای یونیورسال به ندرت در صنایع مشاهده می شوند؛ اما به وفور در دستگاههایی نظیر مخلوط کن، دِریل و ابزارهای برقی خانگی مورد استفاده قرار ر می گیرند. 

 

منبع: خودآموز روباتیک    نویسندگان: مهندس علیرضا محمدی   علیرضا احمدی بزرگ


 .

© 1389 تمام حقوق این سایت متعلق به شرکت مهندسی نوین تجارت می باشد
میزبانی و طراحی وب توسط گروه نرم افزاری رنگارنگ